Żaluzje plisowane coraz częściej goszczą w naszych domach, przede wszystkim jako forma nowoczesnej, bezpiecznej i reprezentatywnej osłony okna. Dają nam poczucie prywatności, chronią przed promieniami słonecznymi a także świetnie izolują ciepło, zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i pracowniczych. Przykładowo: plisy foliowe są znakomitą  ochroną przed nagrzewającym działaniem promieni słonecznych, więc są świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń szczególnie na nie narażonych.

Żaluzje plisowane zrobione są z tkaniny, która składa się w harmonijkę (a nie z pojedynczych lamel). Mogą zasłonić okno nawet o niestandardowym kształcie (trójkątne, owalne, okrągłe), na co zazwyczaj nie pozwalają klasyczne rolety. Pozwalają też na zasłonięcie jedynie jakiegoś fragmentu okna, gdyż mogą być rozsuwane od dołu i od góry). Ich koszt zależy od kilku czynników; przede wszystkim rodzaju, kształtu i wielkości okna, ale także rodzaju tkaniny i sposobu sterowania żaluzją (ręczny lub elektryczny).

Świetną możliwością, na którą pozwala nam wybór rolet plisowanych, jest dowolność w kwestii kolorystyki i wzornictwa – na jednym oknie można zamontować dowolne plisy; inne na dole a inne na górze. Można także łączyć ze sobą różne tkaniny i w ten sposób tworzyć ciekawy, designerski efekt. Wybór stanowią tkaniny działające rozpraszające na światło, zaciemniające wnętrze pomieszczeń, przezroczyste i antyrefleksyjne. Wszystkie są impregnowane i stanowią świetną ochronę przed kurzem i wilgocią.

DLACZEGO PLISY?
Wybór żaluzji plisowanych to bardzo ciekawe rozwiązanie dla każdego pomieszczenia. Nie tylko mają funkcję reprezentatywną, ale także świetnie spełniają się w roli zasłony naokiennej. Materiały, z których są wykonane, nie płowieją i są odporne na zniszczenia, zatem zakup plisów pozwoli nam na cieszenie się nimi przez długi czas.

Nie ma problemu ani z zakupem, ani z używaniem żaluzji plisowanych. Dzięki uniwersalnemu sposobowi montażu można instalować je na dowolnych oknach, zatem nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o dobór zasłon. Plisy wykorzystywane są zarówno w oknach dachowych, jak i ogrodach zimowych czy wszelkich innych dowolnych konstrukcjach budowlanych.

Rolety te najlepiej czyścić regularnie, np. podczas cotygodniowego sprzątania mieszkania. Na plisach, tak samo jak na innych roletach okiennych, zbiera się kurz, jednak ze względu na użycie specjalnych tkanin nie wnika on do ich wnętrza. Standardową procedurą jest po prostu użycie miotły lub odkurzacza z jakąś delikatną ssawką, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na zbieranie się brudu czyli przy dolnych listwach.

Plisy materiałowe -  jak prać?
Jeżeli natomiast materiał zabrudzi się poważniej i samo odkurzenie nie wystarczy, to trzeba sięgnąć po pranie ręczne. Zdejmij plisy z okna i przygotuj mieszankę letniej wody z jakimś delikatnym detergentem, najlepiej płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania. Plisy dokładnie wymocz, a następnie spłucz je delikatnym strumieniem letniej wody i dokładnie wysusz przez ok. 12h. Wysuszoną plisę zawieś z powrotem na oknie i ciesz się jej świeżym, czystym wyglądem.

Plisy można również prać, jednak nie powinno robić się tego za często (tkanina może zmechacić się, odkształcić lub odbarwić). Optymalna częstotliwość prania plis to mniej więcej raz na dwa-trzy lata.

Pamiętaj, że najlepiej jest regularnie dbać o ich czystość, by zapobiec częstemu myciu i praniu. Na plisy źle wpływa dym tytoniowy i kontakt z farbami, lakierami, dymem smażonego mięsa itp.