Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wszystkie okna w domu czy mieszkaniu są takie same. W wielu przypadkach tak właśnie jest, niemniej jednak taki sam wygląd wcale nie oznacza takich samych parametrów. Kupując okna, warto dobierać je do pomieszczeń, a tak naprawdę do funkcji, jakie mają spełniać.

Okno w sercu mieszkania
Zacznijmy od serca domu/mieszkania, czyli od kuchni. Aranżując to pomieszczenie powinniśmy szczególnie pamiętać o dużym dopływie światła. Dlatego doskonale sprawdzą się tutaj nasze okna Pixel (do 22% więcej światła niż w przypadku tradycyjnego okna). W kuchni najlepiej wmontować okno nad blatem – duża ilość promieni spływających na powierzchnię, na której przygotowujemy potrawy, to strzał w dziesiątkę! Warto zadbać o to, by okno otwierało się łatwo i sprawnie – nie raz podczas gotowania (i nie tylko) będziemy się czuć bardziej komfortowo, gdy będzie lekko uchylone.

Okno w sypialni
Co z oknem w sypialni? Jeśli mieszkamy w spokojnym, cichym miejscu, to możemy zdecydować się właściwie na dowolne okno. Jeżeli jednak dobiega do nas sporo hałasów z ulicy, bez wahania zdecydujmy się na dobre okno dźwiękoszczelne z ramą aluminiową lub metalową. Rama plastikowa w tym przypadku się sprawdzi, ponieważ nie utrzyma ciężkiej, izolującej dźwięki, szyby. Podobnie wygląda to w przypadku salonu, w którym jednak dźwiękoszczelność jest mniej wymagana niż w sypialni.

Ekonomiczne rozwiązanie w łazience
A co z łazienką? Warto postarać się o okno w tym pomieszczeniu. Poprawi to nasz komfort użytkowania łazienki. W krótką chwilę będziemy mogli ją wywietrzyć, a w lecie cieszyć się przyjemną kąpielą słuchając dźwięków z zewnątrz. Nie zapominajmy o innym bardzo praktycznym aspekcie. Okno w łazience pozwoli nam zaoszczędzić! Jak to się dzieje? Najczęściej wchodzimy do łazienki w dzień. Załatwiamy swoje potrzeby, myjemy ręce i wychodzimy. Gdy nie ma okna – musimy zaświecać sztuczne światło. Gdy wmontujemy okno, możemy liczyć na ekonomiczne oświetlenie w dzień. Szczególnie wieczorem pamiętajmy o tym, by szyba w oknie była osłonięta – nikt nie chce być podglądany. Opcji jest kilka – m.in. folia mleczna czy po prostu rolety.

Klatka schodowa
Duże, dające sporą ilość światła okna warto wstawić też na klatkę schodową (bezpieczeństwo!). Nie wiesz jakie okno dopasować do swoich wnętrz?

źródło : oknoplast.com.pl