Wstawianie nowych okien to ważne zadanie – w końcu mają służyć na długo, chroniąc dom przed temperaturą, opadami, wiatrem i słońcem. Niepoprawnie zamontowane mogą sprawić wiele kłopotów i być utrapieniem dla mieszkańców. Jakich zasad powinniśmy się trzymać podczas montażu okien aby wystrzec się błędów? Zapraszamy do naszego poradnika!

Nieszczelne, parujące, niedomykające się i nierówne – na pewno nikt nie życzy sobie takich określeń w stosunku do swoich okien. Dobrze zamontowane potrafią dosłownie czynić cuda – zwłaszcza, kiedy zauważymy różnicę w wysokości rachunków za ogrzewanie. Gdy już zdecydujemy się na konkretny model i na miejsce robót dotrą wszystkie elementy, pora zabrać się do pracy. Niezależnie, czy zdecydujemy się na samodzielny montaż, czy poprosimy o to ekipę, warto skorzystać z poniższych wskazówek:

Czysty start

Pierwsza zasada – porządnie oczyszczamy powierzchnię muru ze wszystkich zabrudzeń, kurzu, pyłów i pozostałości po poprzednich pracach. Jeśli mur jest wykonany z chłonnego materiału, należy pokryć go emulsją gruntującą, która pozwoli na porządne naniesienie dalszych substancji wiążących. Tylko w przypadku czystej i odpowiednio przygotowanej powierzchni mamy pewność, że nic nie przeszkodzi w dalszych działaniach. Gdy przestrzeń będzie gotowa, możemy zabrać się za wstawianie ramy okna – wyjęcie jego skrzydeł znacznie ułatwi pracę. Umieszczając ramę w otworze okiennym przydadzą się specjalne kliny, które utrzymają całość w odpowiedniej pozycji. Następnie przy pomocy poziomicy określamy równo pion i poziom  – odpowiednio ustawione okno nie będzie się samoistnie otwierać i nie będzie problemu z jego zamknięciem.

Dobrze osadzone okna to podstawa

Kolejna ważna zasada – okno nie może trzymać być zamocowane jedynie przy pomocy pianki montażowej! Do pewnego osadzenia w murze potrzebne są stalowe kotwy lub dyble dołączone w zestawie z produktem. Poprawny wybór łączników zależy od kilku czynników – rodzaju muru, jego wytrzymałości, ruchów w szczelinie między oknem a ścianą oraz przenoszonych sił. Przeważnie powinny być zamontowane 15 cm od narożników i osi słupka, a odległość pomiędzy następnymi powinna wynosić ok. 60-70 cm w oknach plastikowych i 80 cm w drewnianych. Dokładne odległości powinny być wyraźnie określone w specyfikacji okna i ściśle dopasowane do rozmiaru i materiału, z którego są wykonane. To bardzo ważne – przykładowo drewno łatwo przenosi drgania i nie powinno być narażone na mocniejsze naprężenia, a większe okna ze względu na swoją wagę powinny się bezpiecznie trzymać w murach. Gdy przymocujemy już okno za pomocą kotew lub dybli, możemy usunąć kliny i wstawić z powrotem skrzydła z oknami.

Porządna izolacja gwarancją szczelności

Kiedy całość jest już pewnie umieszczona w ścianie, pora na zabezpieczenie przed nieszczelnościami. I tu następna zasada: zaprzyjaźnij się z pianką poliuretanową – to ona wypełni przestrzeń dookoła okna, zatrzyma ciepło w pomieszczeniu i nie przepuści wilgoci. Jednocześnie dzięki swoim właściwościom pozwoli na elastyczne i swobodne odkształcanie się profili pod wpływem temperatury – zarówno w lecie jak i na zimę. Uwaga! Piankę należy nakładać ostrożnie z dwóch stron i nie przesadzać z jej ilością. Nadmiar może zaszkodzić – będzie rozpychać wolną przestrzeń i napierać na ramy okna, odkształcając je i wypaczając. Wtłaczając piankę wykonujemy ruch „zygzakiem” od powierzchni muru do okna. Należy pamiętać, że zabezpieczamy okna nie tylko z zewnątrz, ale też wewnątrz – tu przed parą, którą wytwarzają sami mieszkańcy, grzejniki i inne urządzenia. Aby uniknąć zaparowanych szyb, wilgoci, a w konsekwencji – ewentualnego zagrzybienia, należy nałożyć na piankę w pomieszczeniu specjalny uszczelniacz. Podobny zabieg należy wykonać od zewnętrznej strony – tu jednak stosujemy akryl, który zabezpieczy piankę przed działaniem promieni słonecznych oraz ochroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz do wnętrza piany. Obydwie warstwy wraz z pianką zapewnią jednoczesną paroizolację i paroprzepuszczalność. Gdy wszystkie środki wyschną, możemy zabrać się do wykańczania jak resztę ścian.

Poprawny montaż okien zapewni nam spokój na długie lata. Warto zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Nigdy nie wahaj się też zwrócić z prośbą o pomoc doświadczonego fachowca – dzięki temu będziesz mieć pewność dobrze wykonanej pracy. Wszystkim tym, którzy planują montaż nowych okien – powodzenia!

źródło : oknoplast.com.pl