Nie ma nic gorszego niż smugi i inne niedociągnięcia, które zostają po myciu okien. Często mimo naszych starań, spędzenia na tym zajęciu dużej ilości czasu oraz zużyciu wielu środków myjących – efekt nadal nie jest zadowalający. A przecież okna są zwierciadłem… naszego domu czy mieszkania, dlatego chcielibyśmy, by prezentowały się w nienagannym stanie. Skuteczne umycie szyb nie jest trudne – wystarczy poznać kilka trików, które nie dość, że są efektywne, to jeszcze tanie i szybkie w realizacji. Przed Wielkanocą (i nie tylko) jak znalazł. Do dzieła!

Najlepsze pora na mycie okien
Rozsądek podpowiada, iż najlepiej zająć się myciem okien w słoneczną pogodę. Nie dość, że sprzątanie jest wtedy przyjemniejsze, to jeszcze łatwiej będzie dojrzeć nieskazitelne lśnienie naszych szyb, gdy będą padać na nie promienie słoneczne. Nic bardziej mylnego. Najlepszy czas na umycie okna to pochmurny dzień. To właśnie promienie słońca są często winowajcami smug na szkle –  sprawiają, że stosowane przez nas środki myjące szybciej zasychają.

Pierwszy krok
Zanim zaczniesz myć szyby, musisz zająć się wyczyszczeniem ram okiennych. Nie warto stosować do tego nie wiadomo jak wyszukanych (i często drogich) specyfików, szczególnie tych mocnych, które mogą powodować uszkodzenia ram, czego efektem będzie nie tylko skaza wizualna, ale również łatwość wnikania brudu do struktury. Wystarczy woda z płynem do naczyń i szmatka z mikrofibry.

Sposób na bardzo brudne okna
Mieszkasz przy ruchliwej ulicy albo myjesz okna bardzo rzadko (np. tylko przez Wielkanocą i Bożym Narodzeniem)? Nie szkodzi! 🙂 Prawdopodobnie jednak zanim przejdziesz do właściwego mycia, trzeba będzie wyczyścić szyby, tj. zastosować tzw. falę uderzeniową dla warstwy brudu. Znowu rozpuść płyn do naczyń w misce z wodą (najlepiej letnią, którą wysycha wolniej, a to oznacza, że daje mniejsze prawdopodobieństwo na pozostawienie smug) i szmatką lub gąbką wyczyść szyby (z góry do dołu), osuszając je potem ręcznikiem papierowym (tym razem z dołu do góry).

Płyn do mycia szyb, woda z octem, a może…?
Sposobów na umycie i nabłyszczenie szyb, tak aby nie pozostały na nich smugi, jest kilka:

– Bardzo skuteczną i tanią opcją jest przygotowanie roztworu wody z octem w proporcji 5:1. Taką mieszankę wlewasz do pojemnika ze spryskiwaczem, spryskujesz na szyby i wycierasz dokładnie ręcznikiem papierowym. Czynność tę warto powtórzyć.
– W ten sam sposób możesz zastosować także dobry płyn do szyb (dobry czyt. raczej nie ten najtańszy z supermarketu) lub…
– Samochodowy płyn do spryskiwaczy.
– Ciekawą opcją wydaje się zastosowanie płynu do zmiękczania tkanin. Możesz spróbować – do miski z ciepłą wodą wystarczy wlać zakrętkę takiego specyfiku. Okna będą nieskazitelnie czyste i mile pachnące. Zostanie na nich minimalna powłoczka (spokojnie, nie będzie jej widać), która będzie chronić szyby przed szybkim osiadaniem kurzu.
– Jeżeli chcemy uzyskać taki sam efekt, ale nie życzymy sobie pachnących okien, to wystarczy rozpuścić w wodzie parę kropel gliceryny.
Zachęcamy do zastosowania powyższych sposobów – w szybki, łatwy i niedrogi sposób wpuścicie do domu więcej światła.

źródlo: oknoplast.com.pl