W dzisiejszych czasach okna są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza – spełniają nie tylko funkcję praktyczne, ale coraz częściej też ozdobne i estetyczne. Stało się tak m.in. dzięki osłonom okiennym, przede wszystkim roletom. Obecny rynek oferuje konsumentom ogromny ich wybór i oprócz klasycznych rolet, można nabyć rolety plisowane, które potocznie nazywa się po prostu plisami.
Plisy mają szereg zalet, jednak różnią się od klasycznych rolet. Umożliwiają zasłonięcie okien o nietypowych kształtach, a także zasłonięcie dowolnego fragmentu okna, przy jednoczesnym przesuwaniu tkaniny i od dołu i od góry. Są bardzo uniwersalną osłoną okienną, a w poniższym tekście przedstawimy najważniejsze ich cechy oraz różnice między nimi a roletami klasycznymi.

Plisy to bardzo nowoczesny, innowacyjny i wszechstronny rodzaj zasłon okiennych, który sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także w biurach czy salach konferencyjnych. Z wyglądu przywodzą na myśl połączenie rolet i żaluzji, jednak ich podstawową przewagą i pierwszą różnicą jest łatwość ich używania. Jest tak dlatego, że istnieją specjalne uchwyty bezinwazyjne, dzięki którym możemy zamontować je bez ingerowania w konstrukcję okna. Oczywiście są też modele oparte na wkrętach, jednak nie ma potrzeby, tak jak w przypadku rolet, instalacji specjalnych kaset. Plisy świetnie przylegają do okiennych powierzchni, a to z kolei umożliwia oszczędzenie sporej ilości miejsca. Są także bardzo łatwe do instalacji i demontażu, więc zarówno samą tkaninę, jak i okna można w bardzo łatwy sposób umyć. Konstrukcja rolet plisowanych pozwala na bezproblemowe korzystanie z okna, więc mogą być używane na oknach, które często są otwierane i uchylane.

Plisy są najlepsze do dużych okien. Warto zaznaczyć, że są one charakterystyczną odmianą rolet, a od klasycznych modeli różnią się sposobem instalacji i eksploatacji. Najczęściej zwykłe rolety są montowane w taki sposób, by po pełnym rozwinięciu zasłaniały całe okno. W przypadku plisów różnica polega na tym, że można manipulować ilością zasłoniętej powierzchni i w dowolny sposób ustawiać je na oknie – w zależności od sposobu ustawienia rolet można np. zasłonić tylko górną, środkową lub dolną część okna. Rolety plisowane najlepiej jest umieścić na dużych oknach, w przeciwieństwie do klasycznych rolet, których miejsce jest raczej na oknach małych i średnich.
Można zastosować w nich napęd elektryczny, a gama tkanin, możliwa do wykorzystania w ich konstrukcji, jest bardzo szeroka.

Różny dla rolet i plisów jest też sposób montażu. Rolety plisowane nie posiadają kaset, które charakterystyczne są dla standardowych rolet. Oprócz tego są lżejsze, ponieważ zbudowane są na węższych listwach i prowadnicach. Taka konstrukcja ma wiele zalety, m.in. to, że ich instalacja przy oknie jest łatwa i bezproblemowa. Równie prosty co montaż jest ich demontaż, a dodatkowo, po zwinięciu rolet plisowanych, można swobodnie umyć okna bez potrzeby zdjęcia całej konstrukcji, gdyż nie zajmuje ona dużo miejsca i umożliwia bezproblemowy dostęp do szyby. Utrzymanie plisów w odpowiedniej czystości również nie powinno sprawiać większych problemów.

Na rynku istnieje wiele rodzajów zarówno rolet klasycznych jak i plisowanych i mogą mieć różne rozmiary, kolory oraz użyte tkaniny. Tak duża różnorodność plisów sprawia, że możemy w dowolny sposób je aranżować, szczególnie, że można je instalować nie tylko na klasycznych formach okiennych, ale także tych niestandardowych, rzadko spotykanych – okrągłych, owalnych, trapezowych, trójkątnych itd. Plisy świetnie pokryją zarówno wąskie, jak i szerokie okna.

Rolety plisowane posiadają jeszcze jedną przewagę nad klasycznymi roletami; dostępność różnych materiałów sprawia, że można dzięki nim uzyskać różne efekty świetlne, dzięki możliwości kontroli stopnia przepuszczalności promieni słonecznych. Wyróżniamy następujące modele:

- Rolety plisowane transparentne (w dużym stopniu przepuszczają światło)
- Rolety plisowane zacieniające (świetnie chronią pomieszczenia przed refleksami słonecznymi i nie przepuszczają światła prawie wcale)
- Rolety plisowane przepuszczające światło
- Rolety plisowane zaciemniające (mogą całkowicie odciąć dopływ światła)

Jeżeli dopasujemy roletę plisowaną w sposób prawidłowy dla danego pomieszczenia, to zmieniając położenie plisy będziemy mogli kontrolować temperaturę w pomieszczeniu – modele zacieniające i zaciemniające są świetnym rozwiązaniem w czasie upałów, a żaluzje transparentne idealnie sprawdzają się zimą i jesienią. Te pierwsze ograniczają dostęp promieni do wnętrza, czym utrzymują niższą temperaturę w lato, a te drugie wręcz przeciwnie – pozwalają na ogrzewanie się wnętrza w czasie mrozów.

Warto też dodać, że dzięki żaluzjom plisowanym można przesłonić tylko jakiś konkretny fragment okna, ponieważ przesuwają się od góry lub od dołu. Są też bardzo użyteczne, jeśli chodzi o utrzymanie czystości – materiał, który składa się na plisy można spokojnie czyścić na mokro.