Codzienne czynności typu gotowanie, pranie czy kąpiel zwiększają wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach – przeciętna rodzina wytwarza dziennie nawet do 12 litrów wody w postaci pary wodnej! Zimą niska temperatura na zewnątrz skutecznie zniechęca nas do wietrzenia mieszkań. Konsekwencją braku odpowiedniej wentylacji jest zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach – główna przyczyna parowania szyb.

Przyczyny parowania

Skraplanie się pary wodnej na szybach jest często mylnie interpretowane jako usterka stolarki okiennej lub nieprawidłowy montaż okna. Jednak przyczyn tego zjawiska powinniśmy poszukać najpierw w naszych codziennych zwyczajach. Z reguły parowanie szyb wynika z wysokiej wilgotności powietrza (przekraczającej 60%) oraz dużej różnicy między temperaturą wnętrza naszego mieszkania i na zewnątrz domu. Nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszej powierzchni, w tym przypadku szybie okiennej. Istnieje jednak kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Para wodna po wewnętrznej stronie okna

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania. Sprawdźmy zatem, czy nic nie blokuje kratek wentylacyjnych. Kolejną kwestią jest codzienne wietrzenie – nawet w chłodniejsze dni, gdy najchętniej chowalibyśmy się pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty. Musimy pamiętać, że niewietrzone mieszkanie to również zwiększone stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów, a zbyt duża wilgotność utrzymująca się dłuższy czas prowadzi do powstania pleśni i grzybów w mieszkaniu. Jest to problem natury estetycznej, ale nieproszeni goście na naszych ścianach mogą także wywoływać alergie lub inne groźne choroby, na przykład grzybicę czy choroby układu oddechowego. Wietrząc nie tylko dbamy o okna, ale także o swoje zdrowie i dobre samopoczucie!

Aby rozwiązać problem wietrzenia podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, producenci okien wyszli naprzeciw potrzebom klientów, wprowadzając różnego rodzaju innowacje w systemach okiennych. Nowoczesne okna wyposażone są np. w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniu. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne i ciśnieniowe.

Dodatkowo można skorzystać również z pochłaniaczy wilgoci, które pomogą nam w walce z nadmiarem pary wodnej w mieszkaniu. Możemy je stosować w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania. Ich działanie sprawdza się zarówno w sypialni, piwnicy jak i w kuchni. Warto zadbać, aby wokół pochłaniacza była odpowiednia cyrkulacja powietrza. W tym celu należy umieścić urządzenie w odległości około 10 cm od ściany.

Para wodna po zewnętrznej stronie okna

Przy wysokiej izolacji cieplnej szyb (tzn. przy niskim współczynniku przenikania ciepła Ug) po zewnętrznej stronie okna może wystąpić zjawisko skraplania się pary wodnej. Przyczyną jest niska temperatura zewnętrznej strony okna spowodowana faktem przedostawania się małej ilości ciepłego powietrza, które ogrzewałoby szybę. Pozostaje ona nadal zimna i dlatego na jej powierzchni gromadzi się wilgoć. Zjawisko to jest wzmożone na obszarach o dużej wilgotności, na przykład w pobliżu zbiorników wodnych, obszarów leśnych oraz wiosną i jesienią, gdy dobowe amplitudy temperatury powietrza są bardzo wysokie.

Para wodna we wnętrzu pakietu szybowego

Pojawienie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni szyby zespolonej sygnalizuje poważniejszy problem, niż w dwóch poprzednich przypadkach. Występowanie tego zjawiska może być spowodowane rozszczelnieniem przestrzeni międzyszybowej. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zgłoszenie się do specjalisty i najprawdopodobniej wymiana pakietu szybowego.