Duże przeszklenia, zapewniają odpowiednie doświetlenie domu oraz wzbogacają pomieszczenie pięknym widokiem na zewnątrz, zapewniając tym samym dobry nastrój i samopoczucie. Okazałe okna i drzwi tarasowe w salonie optycznie go powiększają, dlatego też, już na etapie projektowania nowego domu, warto zaplanować specjalne rozwiązania technologiczne, umożliwiające montaż stolarki o dużej powierzchni szklanej.

Rozwiązaniem, pozwalającym na optymalne wykorzystania powierzchni w obrębie wyjść tarasowych lub ogrodowych jest zastosowanie drzwi podnoszono-przesuwnych HST lub uchylno-przesuwnych PSK. Otwieranie tych drzwi pozwala na oszczędność miejsca w salonie ze względu na wyeliminowanie tradycyjnego sposobu otwierania skrzydeł. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań technologicznych, otwieranie skrzydeł nie wymaga użycia dużej siły.

Drzwi podnoszono-przesuwne HST

Drzwi HST to nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, umożliwiające osiągnięcie bardzo dużych przeszkleń. Skrzydło może mieć do 3,0 m szerokości, a przejście nawet 2,9 m. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie przeszklenia o maksymalnej powierzchni aż do 13,8 m2. Zastosowana technologia podnoszono-przesuwna zapewnia stabilność i lekkość działania systemu. Drzwi HST można opcjonalnie wyposażyć w aluminiową nakładkę na próg, która ułatwia pokonywanie go przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

 

 

Drzwi uchylno-przesuwne PSK

Alternatywnym rozwiązaniem, szczególnie dobrze sprawdzającym się w obrębie wyjść tarasowych lub ogrodowych są drzwi uchylno-przesuwne PSK. Dzięki specjalnym okuciom, przy użyciu niewielkiej siły, można przesuwać skrzydła o szerokości nawet 1,6m. Utworzone w ten sposób światło przejścia ma do 1,5m szerokości.

W systemie PSK dostępny jest Prolux, najnowsze okno Oknoplast zaprojektowane zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze łączącymi design z technologią. Zastosowanie smukłego profilu pozwoliło na uzyskanie większej powierzchni szyb (w porównaniu do standardowych systemów okiennych). Co za tym idzie, do pomieszczenia wpada do 22% więcej naturalnego światła.”

Duże powierzchnie szyb wpływają na ilość promieni słonecznych jakie wpadają do naszego domu. Większa dawka światła wywiera pozytywny wpływ na nasze codzienne samopoczucie, dodaje energii do działania. Możemy także w efektywny sposób wspomóc ogrzewanie budynku, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków. Stosując w domu duże przeszklenia od strony południowej, która jest bardziej nasłoneczniona, wesprzemy ogrzewanie domu zimą. Rozwiązanie to da nam jeszcze większe korzyści w połączeniu z roletami, które osłonią nas latem przed upałem, a w zimowe noce będą stanowiły dodatkową barierę przed ucieczką ciepła z pomieszczenia.