Gdy zaczynają się ciepłe dni, pojawia się problem owadów wlatujących do naszych mieszkań. Najskuteczniejszym rozwiązaniem na poradzenie sobie z tymi uciążliwymi gośćmi jest instalacja moskitiery – bez niej, nawet chwilowe otwarcie okna wieczorową porą, może skutkować zjawieniem się kilkunastu komarów i muszek. A przecież każdy, po upalnym, letnim dniu, chce wpuścić do środka odrobinę chłodnego, świeżego powietrza… Na ratunek przychodzą moskitiery, których siatki pozwalają na swobodne korzystanie z takich dobrodziejstw natury.

Najprostszy model siatki, to taki, w którym zabezpieczenie przed owadami stanowi włókno szklane pokryte PVC. Przykleja się je od zewnętrznej strony do ościeżnicy okna, najczęściej przy pomocy taśmy klejącej z rzepem. Takie rozwiązanie jest tanie i powszechnie dostępne, jednak ma swoje wady; jest nietrwałe, gdyż siatka może stopniowo się odklejać. Dodatkowo efekt wizualny również nie jest oszałamiający, a same siatki z włókna szklanego nie są  uniwersalne – dzięki nim można zabezpieczyć tylko okna. Z oczywistych względów (brak możliwości przejścia) nie można używać ich do powierzchni drzwiowych.

Dużo lepszym rozwiązaniem, które polecamy i proponujemy, są moskitiery ramkowe i rolowane. Świetnie sprawdzają się zarówno przy oknach, jak i drzwiach.

MOSKITIERY OKIENNE

Do okien używa się najczęściej moskitier ramkowych lub rolowanych. Te pierwsze, czyli ramkowe, są mniej wygodne w użyciu, gdyż nie da się ich schować do kasety w trakcie zimy i zazwyczaj trzeba je demontować na ten czas. Mają za to jedną zaletę – są po prostu tańsze. Moskitiery ramkowe pasują do większości okien, a zwłaszcza tych z tzw. profilem z kołnierzem. Ich montaż odbywa się przy pomocy właściwych uchwytów sprężystych, które obracają się i są zakładane na okno, jednak wcale nie trzeba naruszać konstrukcji okna do ich montażu, nie trzeba wiercić dziur. Jeżeli ich założenie nie jest możliwe ze względu na budowę okna, to zakłada się moskitiery z profilem, który nie ma kołnierza. Ich montowanie opiera się na magnesach, choć można też przykręcić je na stałe.

MOSKITIERY RAMKOWE

Moskitiery ramkowe robione są tylko na konkretne zamówienie, zatem najpierw należy je dokładnie zmierzyć. Można zrobić to samemu lub zlecić to zadanie firmie specjalizującej się w instalacji moskitier. Zapewni to dokładny pomiar, jednak nie jest za darmo – jeśli czujemy się na siłach, to spokojnie możemy dokonać pomiaru we własnym zakresie.

Pomiar na oknach wykonanych z PVC wykonuje się w następujący sposób: szerokość to światło otworu ościeżnicy okna (od lewego do prawego felcu bocznego ościeżnicy, a gdy okno jest dzielone – do felcu słupka). Wysokość natomiast mierzy się od górnego do dolnego felcu ościeżnicy okna.

W przypadku drewnianych okien szerokość mierzy się jak wyżej (jeżeli są to okna jednoramowe z okapnikiem), a wysokość mierzy się od górnego felcu ościeżnicy do górnej krawędzi okapnika.

Od tak pomierzonych okien należy odjąć ok 3.5 mm, żeby powstała przestrzeń umożliwiająca swobodne zainstalowanie moskitiery. Powstałe w tym wyniku szpary zostaną zakryte przez kołnierz i nie będą widoczne od środka.

ZAŁOŻENIE MOSKITIERY RAMOWEJ

Montaż moskitiery ramowej jest bardzo prosty i należy go wykonać w następujących krokach:

- Ustawić uchwyty przykręcone do górnej ramy w pozycji pionowej, a wszystkie pozostałe tak, by nachodziły na ramkę
- Chwytamy moskitiery w taki sposób, by uchwyt z PCV był na dole. Wystawiamy ją na zewnątrz okna.
- Górne uchwyty wsuwamy na górny felc okna i, trzymając moskitierę, jednocześnie chwytamy za uchwyt PCV i przysuwamy moskitierę do okna
- Pozostałe uchwyty obracamy o 90 stopni, żeby objęły cały felc z uszczelką na całym obwodzie okiennej ościeżnicy
- Jeśli jest taka konieczność, to wyrównujemy moskitierę. Przestrzeń między felcem a ramką powinna być wszędzie taka sama.

OKIENNE MOSKITIERY ROLOWANE

Okienne moskitiery rolowane działają niemal tak samo jak rolety kasetowe, jednak zamiast tkaniny jest po prostu ochronna siatka. Porusza się ona w prowadnicach z aluminium i dzięki specjalnym szczotkom nie przepuszcza nawet najmniejszych owadów. Rozwinięta siatka moskitiery jest instalowana do listwy hakowej albo do zaczepów na prowadnicy. Zwolnienie jej z uchwytów pozwala na jej płynny nawój bez ryzyka jej zepsucia. Moskitierę rolowaną mocuję się na zewnątrz, do wnęki okiennej albo do samej ramy okna.

MOSKITIERY DRZWIOWE

Najważniejszą ich cechą jest otwieranie się, pozwalające na swobodne przechodzenie przez drzwi, jednak różny jest sposób otwierania.

Moskitiery otwierane instalowane są przy pomocy zawiasów do fasady budynku lub do futryny drzwi. Posiadają one uchwyt otwierający oraz magnesy, które utrzymują moskitierę w pozycji zamkniętej. Uszczelka szczotkowa zabezpiecza system przed dostawaniem się insektów, a samozamykacze automatycznie domykają moskitierę. Istnieje też możliwość użycia futryny z zamkniętego profilu aluminiowego.

Moskitiery przesuwne montuje się w drzwiach. Skrzydło przesuwa się na górnej i dolnej prowadnicy, która może być jedno- lub dwutorowa. W przypadku drzwi balkonowych pojedynczych trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest odpowiednia ilość miejsca na poruszanie się skrzydła. Moskitiery przesuwne są świetnym rozwiązaniem w oknach balkonowych, które posiadają ruchomy słupek.

ROZWIĄZANIE DLA ALERGIKÓW

Dla osób cierpiących na alergię wywołaną alergenami wziewnymi, największym wrogiem są pyłki roślin wiatropylnych. Przenikając do dróg oddechowych, powodują uporczywe objawy tj. katar, łzawienie, bóle głowy, wysypkę oraz symptomy astmopodobne. Szacunki wskazują, że na alergię pyłkową choruje co roku nawet 1/5 Polaków, przy czym 65% tej ilości stanowią zachorowania o podłożu genetycznym. Najsilniejsze objawy schorzenia obserwuje się w okresie pylenia roślin, czyli wiosną i jesienią. W walce z niewidzialnym wrogiem mogą pomóc teraz także moskitiery. Dzięki najnowszemu produktowi – siatce przeciwpyłkowej – alergicy mogą wietrzyć mieszkanie bez ryzyka wystąpienia przykrych objawów. Gęsta siatka jest wyłapuje nawet do 75% pyłków traw, drzew i polnych roślin powodujących katar sienny oraz zaczerwienie i łzawienie oczu.

Skuteczna ochrona

Nowoczesne moskitiery ramkowe OKNOPLAST wykonane są z najwyższej jakości lekkiej walcowanej taśmy aluminiowej o grubości 0,6mm. W ramce profilu montowana jest siatka z włókien szklanych powlekanych PVC o wymiarach oczek 1,2 mm x 1,2 mm.

Wielkość otworów w siatce została dobrana w taki sposób, że efektywnie zatrzymuje ona owady, nie utrudniając przy tym właściwej cyrkulacji powietrza oraz nie przesłaniając widoku za oknem.

Właściwy wybór

Moskitiery produkowane są na wymiar. Zanim wybierzemy się do salonu sprzedaży powinniśmy dokładnie zmierzyć nasze okna. Przy zakupie należy podać wysokość i szerokość każdego skrzydła wraz z ramą, wówczas bowiem będziemy mieli pewność, że zamówimy moskitierę w odpowiednim rozmiarze.

Moskitiery można montować zarówno w oknach rozwieralnych, jak i rozwieralno-uchylnych. Ich maksymalna powierzchnia może wynosić nawet 2,5 m2. Te przytwierdzane do drzwi balkonowych wyposażone są w dodatkowe wzmocnienie w postaci poziomej poprzeczki umieszczonej standardowo w osi moskitiery.

Prosty montaż

Założenie moskitiery nie wymaga wiercenia otworów w ramie okiennej. Bez pomocy fachowca możemy w łatwy i pewny sposób przytwierdzić moskitierę do ramy okiennej za pomocą specjalnych ruchomych zaczepów, które nie naruszają struktury okna. Dzięki takiemu sposobowi mocowania moskitiera stanowi skuteczną ochronę przed insektami w upalne dni, a jednocześnie jest łatwa w demontażu zimą lub w czasie wiosennych porządków.

Jedynie w przypadku montażu moskitiery przesuwnej przy drzwiach tarasowych wymagane jest większe doświadczenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi. W tym przypadku warto zlecić je specjalistycznej ekipie.

Wysoka estetyka

Nie musimy się obawiać, że moskitiera oszpeci wygląd naszego okna. Mając na uwadze jak dużą rolę klienci przywiązują do estetyki wykonania produktu, OKNOPLAST zadbał o wygląd zewnętrzny moskitier i szeroką gamę dostępnych kolorów. W ofercie firmy można znaleźć moskitiery nie tylko w klasycznym kolorze białym, i brązowym, ale także imitującym złoty dąb, orzech czy mahoń, co pozwala na właściwy dobór do kolorystyki okien.

Profile ramek pokryte są farbami proszkowymi, odpornymi na działanie czynników atmosferycznych. Nie musimy zatem martwić się, że stracą one barwę pod wpływem słońca czy deszczu. OKNOPLAST daje też klientom możliwość dopasowania koloru siatki. W tym przypadku do wyboru mamy czerń lub szarość.

Łatwa pielęgnacja

Moskitiera nie wymaga wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, jeśli chcemy, aby służyła nam przez dłuższy czas warto zdemontować ją przed zimą i umyć. Do czyszczenia w zupełności wystarczy nam letnia woda z płynem do mycia naczyń. Czystą i suchą moskitierę możemy przechować w domu do następnego lata.